Je úžasné, že aj dnes sa nájdu ľuďia, ktorým osud druhých nieje ľahostajný. Ešte krajšie je, ak sa následne aj rozhodnú pomôcť. Pomôcť nezištne......  Jednou z nich je aj pani Martina, mamina dvoch chlapcov. Ako sama hovorí, je veľmi energickým človekom, ktorý sa nikdy nenudí.

 

       Mojou najväčšou prioritou je moja rodina, ktorú nadovšetko milujem. Venujem sa aktivitám svojich detí, a po večeroch v rámci relaxu vezmem do ruky háčik alebo ihlice a tvorím...“

 

         S háčkovaním preto súvisí aj forma pomoci, ktorú si zvolila. Cez internet oslovila šikulky, ktoré ako ona háčkujú a v rámci voľného času, bezplatne vyrábajú zvieratká a bábiky pre deti so zdravotným znevýhodnením. Chcú takto urobiť radosť čo najviac deťom na celom Slovensku.

          Čuduj sa svete šťastká pomáhajú :),  a pomáhajú viac ako si vieme predstaviť. Deti s poruchami komunikácie alebo hybnosti vďaka šťastkovi napredujú. Zlepšuje sa reč, celková komunikácia, pohyb a vyčarujú oooooooooooobrovský úsmev.  Viac sa dočítate v rozhovore s pani Martinou......

 

 

 

Ako dlho sa venuješ háčkovaniu?

         Háčkovať som začala pred cca 5 rokmi. Kúpila som vtedy hačkovanú čiapočku pre môjho drobca a rozhodla som sa, že sa to naučím... Moje začiatky boli ťažké, nevedela som aký háčik, akú priadzu použiť, a mojim pomocníkom bol youtube, kde som sa všetko učila krôčik po krôčiku. 

 

Čo všetko patrí do tvojho portfólia?

        Moja tvorba bola prevažne zameraná na čiapočky a šáliky, časom som si dávala nové výzvy a skúsila som nejaké svetríky a rôzne tuniky. Oslovila som profi fotografku, ktorá fotí novorodencov a začala som tvoriť fotorekvizity. A potom jedného dňa som sa začala obzerať po hačkovaných hračkách, ktorým som sa dlho vyhýbala v domnení, že to nezvládnem :), a nakoniec sa stali pre mňa tým, čo ma v hačkovaní asi najviac naplnilo, pretože detská radosť je pre mňa najviac.

 

     

 

Priblíž nám projekt "šťastko - daruj šťastka"

         Projekt v podstate vznikol po jednej spätnej reakcii od maminky, pre ktorú som robila na objednávku dve hračky. Požiadavka bola najprv opička vo výrazných farbách. Neskôr žirafka. Tieto hračky boli pre chlapčeka s downovým syndrómom, o čom som nevedela. Dozvedela som sa to s odstupom času, keď som dostala spätnú väzbu od rodičov, ktorí sa tešili lebo ich chlapček začal reagovať na tieto hračky prvými spontánnymi reakciami - otáčal sa za nimi a naťahoval ku hračkám rúčky. Niečo čo je pre rodičov zdravých detí normálne ale pre rodičov deti s postihnutím nie. Najskôr ma to dojalo, potom som si uvedomila, akú silu má niečo čo dokážem vytvoriť svojími rukami. Vtedy skrsol nápad vytvoriť projekt Šťastko - daruj šťastka. 

 

 

 Kto všetko sa zapojil do háčkovania?

        Šťastkov sama nevyrábam, nemám na to časovú kapacitu :) oslovila som dievčatá v rôznych skupinách, kde sa sústreďujú šikulky . Vysvetlila som im o čom projekt je, a postupne sa ich pár pridalo. Stále to však nie je dosť a snažím sa rôznym spôsobom propagovať svoju myšlienku. Sociálne siete sú ale zaplavené rôznymi projektami pre rôzne skupiny ľudí, ( či už s postihnutím, sociálnym znevýhodnením), čo samozrejme ovplyvňuje aj môj projekt. 

 

   

 

Aké sú reakcie detí a rodičov keď im príde domov šťastko?

         Odozvy sú úžasné, krásne slová maminiek, radosť v očiach detí, je pre mňa aj iné šikulky hnacím motorom. 

 

 

Martinke ďakujeme za rozhovor. Ak ste šikulka ktorá háčkuje, a chcela by ste aj vy vyrobiť takúto hračku, tu je stránka kde sa môžete ozvať: https://www.facebook.com/MadewithlovebyRevillo/?ref=ts&fref=ts 

Ak ste rodič, ktorý má záujem o šťastka pre dieťatko tu je stránka projektu https://www.facebook.com/events/1213005752123996/

 Poznáte zaujímavé organizácie a projekty, o ktorých by mali ľudia vedieť? Sami máte nápady, ktoré by ste chceli cez inforu realizovať? sme vám k dispozícii, veľmi radi ich predstavíme. Stačí nám dať vedieť na infora@infora.sk

 

 

autor: tím Infora

 

Načítavam